Zaměřeno na ženy: speciální kurz bezpečné jízdy


V sobotu 4. prosince se na Autodromu v Sosnové u České Lípy konal speciální kurz bezpečné jízdy určený ženám. Byl o něj veliký zájem a pořadatelé již teď připravují jeho pokračovaní, které by mělo proběhnout na jaře.

Speciální kurz bezpečné jízdy pro ženy na autodromu v Sosnové

Účastnice kurzu se po seznámení s teorií bezpečné jízdy zaměřily na praktický nácvik chování zejména v krizových situacích. „Součástí základního kurzu je především nácvik správné techniky průjezdu zatáčkou, brzdění a řazení před zatáčkou. Účastnice kurzu si také vyzkoušely jízdu na smykových plochách simulujících zimní provoz,“ říká Pavel Dušánek, ředitel Autodromu Sosnová, který speciální kurz pro ženy pořádal.


Ženám patřil i další speciální program. Součástí kurzu byla praktická přednáška, zaměřená na bezpečné cestování s dětmi. Účastnice se seznámily s typy dětských autosedaček. „Kurz nebyl limitován věkem. Bylo hezké pozorovat, jak některé ženy mají aktuální zkušenosti s autosedačkami, jiné vzpomínají, v čem přepravovaly své děti před 20 lety, a jiné se na přepravu dětí teprve připravují,“ říká Markéta Novotná, krajská koordinátorka MD BESIP Libereckého kraje.


Součástí programu byl i workshop, který se věnoval obecným informacím dopravní nehodovosti v České republice nebo i praktickým ukázkám nejčastějších příčin dopravních nehod. „Aktivitami v našem workshopu poukazujeme např. na různá nebezpečí spojená s nepozorností při řízení. Řízenou diskusí rozebíráme problematiku mobilního telefonu, únavy, vlivu léků a alkoholu, ale i jinou kognitivní zátěží,“ uvádí Jan Polák z Týmu silniční bezpečnosti.


Kurzu se zúčastnilo 40 žen, zájem však byl o mnoho vyšší. „V příštím roce se budeme věnovat nejen řidičkám, ale také mladým a začínajícím řidičům a motocyklistům. Naším cílem je takto proškolit maximální množství řidičů a řidiček,“ uzavírá Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje odpovědný za resort dopravy.


Kurz a seminář byly pro účastnice bezplatné. Financovalo je Ministerstvo dopravy – BESIP.

Celá zpráva ke stažení v DOC a PDF.
 


nahoru