Portugalsko spustilo k 1. červnu letošního roku bodový systém

Út 14. 06. 2016

Je přísný, řidiči se však mohou kdykoliv přesvědčit o aktuálním stavu svého bodového konta.

Portugalsko se tak stalo 23. zemí EU, která má zavedený bodový systém
Za prvních pět dnů bylo zaregistrováno na 10 000 bodovaných deliktů
Každý řidič se může kdykoliv a odkudkoliv dozvědět, jaký je stav jeho konta


K 1. červnu letošního roku zavedli v Portugalsku bodový systém. Jedná se o další krok, který by měl významně přispět ke snižování počtu usmrcených a těžce zraněných v silničním provozu. A Portugalcům se opravdu daří. V letech 2010-2015 snížili počet obětí nehod o třetinu. V České republice byl pokles výrazně pomalejší, a to zhruba o 9 procent. “V roce 2010 zaznamenali v Portugalsku o 12 více usmrcených na milion obyvatel než v České republice. V loňském roce se však karta obrátila, počet obětí byl ve srovnání s ČR nižší o deset,” upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.  

Jak je bodový systém nastaven?
Každému portugalskému řidiči bylo přiděleno 12 bodů, za spáchání stanovených deliktů se mu z konta odečítá od dvou do šesti bodů. Pokud se bodové konto smrskne na čtyři body, musí řidič do šesti měsíců podstoupit doplňkový výcvik v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Zůstanou-li mu na kontě pouhé dva body, musí absolvovat novou teoretickou řidičskou zkoušku. Pokud však přijde o všechny body, musí počítat s dvouletým zákazem řízení a následně kompletní řidičskou zkouškou. Naopak za každé tři roky ježdění bez závažného porušení pravidel silničního provozu čeká na příslušného řidiče odměna v podobě připočtení tří bodů. Vzorní řidiči se pak mohou dostat až na prémiových 15 bodů.

Již během prvním pěti dnů zaznamenal systém 9 889 bodovaných deliktů. Na tři stovky z nich byly ohodnoceny odnětím pěti či dokonce maximálně možných šesti bodů. Pro příslušné řidiče to znamená, že se ocitli krůček od povinnosti absolvovat zdokonalovací výcvik.

Zjištění stavu bodového konta? Pro portugalského řidiče žádný problém
Každý řidič má možnost kdykoliv a odkudkoliv zjistit aktuální stav svého bodového konta. Stačí se zaregistrovat na příslušné webové stránce a pak ji jen pravidelně navštěvovat. „Jedná se o inspirativní řešení, maximálně efektivní pro stát a uživatelsky přívětivé pro řidiče,” uzavírá Roman Budský.


nahoru