Kurz pro motorkáře na Sosnové

Út 26. 08. 2014

Páteční kurz pro začínající motocyklisty přilákal přes 50 účastníků. V příštím roce se doufáme dočkáme pokračování tohoto a nebo obdobných projektů a to nejen v Libereckém kraji, ale i na dalších místech.

V loňském roce zemřelo na našich silnicích 66 motocyklistů. Letošní rok je oproti tomu loňskému ještě o mnoho více tragický a smrt nalezlo na motocyklu jenom do konce července 50 motocyklistů, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 15 osob oproti stejnému období loňského roku.

Jak na tento stav reagovat, co dělat pro to, aby se snížili hlavně následky dopravních nehod motocyklistů. Řada subjektů působících v oblasti zvyšování a prevence bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích se snaží najít ten správný recept, jak na motocyklisty zapůsobit.
Jako jedna ze správných cest se jeví různé moto školy, které nejenže ukazují jakým situacím se vyvarovat, ale také zlepšují znalosti a dovednosti řidičů, tak aby dokázali správně v provozu reagovat a lépe se tak chránit. Ty samozřejmě stačí pokrývat jen zlomek potřebných kapacit, nicméně sami účastnici potvrzují, že takové kurzy jsou jedny z mála aktivit, které jim reálně pomáhají jezdit na motocyklu bezpečněji.
Učme se přežít je název projektu, který si vzal za cíl zlepšovat znalosti a dovednosti motocyklistů a zmírnit následky jejich dopravních nehod. Nastartoval ho Liberecký kraj před čtyřmi lety a za dobu své existence se v jeho rámci proškolilo přes 700 motocyklistů. V jeho počátku pomohla Evropská unie, která projekt podpořila prostřednictvím fondu pro regionální rozvoj.
Letošní 14. pokračování, které proběhlo 22.8.2014 na autodromu v Sosnové, si vzal na starost BESIP Ministerstva dopravy a jeho cílem bylo mimo jiné zavést diskuzi a podpoře a realizaci kurzů na více místech a pro více zájemců a zainteresování všech odpovědných subjektů veřejného ale i soukromého sektoru.
„Měl jsem možnost „Učme se přežít“ absolvovat v sedle motocyklu a musím konstatovat, že program přesně vystihuje to co se v rámci autoškoly ani v provozu nemůžete naučit. Realizaci moto-škol na tomto principu považuji za účinný způsob boje proti závažným následkům nehod motocyklistů a proto ještě tento rok budeme hledat možnosti jak odstartovat podobné projekty na více místech pro více zájemců. Ve hře je také samozřejmě posun autoškolského zákona s ohledem na výuku a výcvik motocyklistů“, uvádí Ing. Martin Farář, vedoucí samostatného oddělení BESIP Ministerstva dopravy.
 
Kurzy projektu Učme se přežít probíhaly prozatím výhradně na autodromu v Sosnové, který jako jediné místo v kraji můžeme označit jako bezpečný pro nacvičování různých situací. Samotné kurzy jsou pak rozděleny do teoretické a praktické části. V rámci teorie se účastníci dozvědí něco o hlavních příčinách nehod, defenzivní jízdě nebo dopravní psychologii. V praktické části pak trénují krizové brzdění, brzdění v náklonu, jízdu v nestabilním režimu nebo správné průjezdy zatáček. Vyzkouší si tak hranice svého stroje a hlavně hranice svých schopností.
„V průběhu dne pozorujeme mnohdy změny chování a postojů některých účastníků našeho kurzu. Na konci dne jsou pak někteří velmi překvapeni, co všechno se dozvěděli a co ještě neumějí, a musí trénovat. Motocyklisté z našeho kurzu odjíždějí s určitou pokorou ve své schopnosti a to je jeden z našich hlavních cílů. Za jeden den samozřejmě nestihneme naučit vše, ale chceme zasadit semínko pochybnosti o osobních schopnostech a všudypřítomném nebezpečí., uvedl Vladimír Mašek, šéf instruktor Týmu silniční bezpečnosti
Zda-li budou kurzy Učme se přežít pokračovat i v příštích letech se tedy pravděpodobně brzy dozvíme. V plánu BESIPu Ministerstva dopravy i Týmu silniční bezpečnosti jsou. Jejich přesný rozsah však zatím není znám. Vše ukážou až finanční možnosti. Každopádně ohlasy na tento program jsou od samotných účastníků velmi pozitivní a řada těch, kteří kurz navštívili, by se rádi v budoucnu na podobnou akci vrátili, a to nejen na autodrom do Sosnové, ale i na jiná místa v republice, která takové bezpečné tréninky umožňují.


nahoru