Silnice se mění v kluziště. Pozor na černý led

Po 29. 10. 2018

Chladné a vlhké počasí není na silnicích radno podceňovat. Řidiči by si především měli dávat pozor na náledí, a to již při teplotách blízkých nule. Z devadesátky na suchu zastavíme na 70 metrech, na ledě ale až po čtvrt kilometru.

Velmi nebezpeční jsou lokální náledí, se kterým velmi často nepočítáme.

Silnice pokrytá náledím se může lehce změnit v kluziště. Přilnavost pneumatik k povrchu klesá na minimum. „Značně se tak prodlužuje brzdná dráha. V rizikových úsecích, a to nejen v zatáčkách, se proto rozhodně vyplatí být opatrný a raději jet pomaleji,“ varuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Velmi nebezpeční jsou lokální náledí, se kterým velmi často nepočítáme. Zrádná může být například podchlazené vozovka na mostech, lesní úseky a podobně. Námraza často nebývá vidět. Může se jednat o tenounkou průsvitnou vrstvičku, glazuru pokrývající tmavý asfalt. Tomuto jevu se říká černý led. Je neviditelný, zaměnitelný za mokrý povrch silnice, tedy velmi nebezpečný.

Při smyku hlavně zachovat chladnou hlavu

A co dělat, když dostanete smyk? Hlavně ubrat plyn, na brzdění je už v tu chvíli pozdě, a nezpanikařit. „V takových chvílích auto buď neochotně zatáčí, nebo naopak zatáčí až moc a zadek vozidla se nás snaží předběhnout. V prvém případě se vyplatí ještě o něco více pootočit volantem do zatáčky, nezrychlovat a ani nebrzdit. Ve druhém případě naopak zmenšíme natočení kol do zatáčky, aby se zadek auta stačil srovnat,“ radí Budský.


nahoru