MLADÍ LIDÉ DOKÁŽÍ VELKÉ VĚCI. STUDENTI DÍKY PROJEKTU MOJE VIZE NULA MĚNÍ K LEPŠÍMU BEZPEČNOST NA SILNICÍCH


V pořadí již čtvrtý ročník projektu MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice přinesl opět zajímavé myšlenky, nápady a úspěšné práce. Všechny mají společné: přispět ke zlepšení stavu nehodovosti a zkvalitnění dopravy na českých silnicích. Do finále se dostalo šest nejlépe ohodnocených projektů, na kterých pracovali studenti ze středních a vysokých škol téměř po celý školní nebo akademický rok. Zabojovat o co nejlepší umístění v soutěži museli ještě při prezentaci svých vizí ve středu 29. června 2022 v prostorech Pojišťovny Kooperativa v Praze, kde odborná porota vybrala vítěze letošního ročníku. Tím se stal student z Vysoké školy ekonomie a managementu s projektem Implementace absorpčních terminálů v ČR. Autoři všech finálových projektů získají finanční odměnu a příležitost nahlédnout do praxe v oboru díky placených studentských stáží.

Slavnostní vyhlášení projektu MOJE VIZE NULA proběhlo ve středu 29. června 2022.

„Mladí řidiči do 24 let jsou výrazně zastoupeni ve statistikách dopravních nehod s vážnými následky. Projekt MOJE VIZE NULA je proto určen mladým lidem. Nejenže přináší pohled, jak mladá generace vnímá bezpečnost silničního provozu, ale rovněž se je snaží do problematiky aktivně zapojit,“ uvádí dopravní expert Platformy VIZE 0 Roman Budský.

Studenti si mohli vybrat ze šesti nejrůznějších oblastí týkajících se jejich studijního oboru a zpracovat projekt s cílem řešit dopravní problémy. Sešlo se celkem 76 projektů, které předložili jak jednotliví studenti, tak celé skupiny z fakult vysokých škol a univerzit, vyšších odborných škol a středních škol. Ve svých projektech navrhovali úpravy silnic, hodnotili bezpečnost úseků pozemních komunikací, věnovali se asistenčním systémům a jiným ochranným prvkům, další vytvořili marketingové kampaně zaměřené na zlepšení chování na silnicích. 

„O umístění nerozhodla pouze úroveň vypracovaného projektu, ale také využití konzultace odborných mentorů, kteří se dlouhodobě zabývají tématem dopravní bezpečnosti. Ve finále se pak hodnotila kvalita prezentace návrhů před porotou složenou ze zástupců Platformy VIZE 0, Policejního prezidia ČR, Asociace autoškol, Týmu silniční bezpečnosti, pojišťovny Kooperativa a společností ŠKODA AUTO a GORNEX,“ popisuje Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti. „Mladí lidé dokáží velké věci. Vybrat nejlepší projekty bylo opravdu složité. Studenti nám ukazují, že jim dopravní problémy nejsou lhostejné a na změnách se chtějí podílet,“ říká Jan Polák z Týmu silniční bezpečnosti.

Nejlépe hodnocený projekt Implementace absorpčních terminálů představil student z Vysoké školy ekonomie a managementu. Projekt se zaměřuje na snížení počtu fatalit v důsledku dopravních nehod s pevnou překážkou. Porotu také zaujal vyrobený 3D model svodidla.
Za druhým oceněným projektem stojí Gabriela Zikánová z Českého vysokého učení v Praze. Porotu zaujala propracovanou analýzou denní a noční bezpečnostní inspekce pozemních komunikací. Zaměřovala se nejen na světelné podmínky na komunikacích, ale také na značení nebo rušivé efekty kolem komunikací.
Tým z Technické univerzity v Liberci se ve svém projektu Vidím tě! zabýval řešením problému, kterým je používání mobilních telefonů při řízení dopravního prostředku. Podle týmu by mohla pomoci umělá inteligence monitorující dopravní přestupky.
Ve finálovém kole svůj nápad prezentovali rovněž studenti z Vysoké školy kreativní komunikace. Jejich projekty Autovejška a Život není videohra se umístili na čtvrtém a pátém místě.

Podle umístění obdrží autoři pěti finálových projektů finanční výhru v celkové výši 100.000 Kč. Za pomoci partnerů soutěže budou mít jeho autoři možnost uvést svůj nápad do praxe. Další příležitostí, které se úspěšným studentům dostane, je poskytnutí placených stáží. „Letošní soutěžící nás přesvědčili, že si zaslouží podílet se na rozsáhlejších projektech, a proto budou mít šanci pracovat se špičkami v oboru a vnést svůj pohled už do rozjetých projektů, například Start Driving, Na kole jen s přilbou, Asistenční systémy nebo do projektu firmy Gornex,“ uzavírá Milan Medek, ředitel Nadace Kooperativy


Soutěž MOJE VIZE NULA: Studenti pro bezpečné silnice, vyhlášená Platformou VIZE 0, spolufinancovaná prostředky Fondu zábrany škod ČKP a organizovaná Týmem silniční bezpečnosti (Bezpečně na silnicích o.p.s.) se uskutečnila ve školním/akademickém roce 2021-2022. 

Celá zpráva ke stažení v DOC a PDF.
 


nahoru