Den bezpečnosti v iQPARKU.


Na českých silnicích zemřelo v loňském roce 8 dětí, z toho 5 v roli spolujezdce osobního automobilu. Dalších 37 dětských spolujezdců bylo těžce zraněno, 954 lehce zraněno. Děti chrání dětský zádržný systém neboli dětská autosedačka. Musí být však správně použita. Opakování zásad bezpečného cestování s dětmi si připravil Tým silniční bezpečnosti ve spolupráci s iQPARKEM Liberec.

Nevíte kam s dětmi v sobotu 20. listopadu 2021?

Je na řidičích a dospělých, jak správně usadí malé účastníky silničního provozu do sedaček. Povinnost používání zádržných systémů je v České republice dána zákonem, a to do váhy 36 kg nebo výšky 150 cm. Výběr dětské autosedačky by rodiče neměli nijak podcenit. Myslet by měli především na bezpečnost. Koupí kvalitní autosedačky však ještě není vyhráno. Dítě samotné musí být správně připoutáno. „Berte především ohled na výšku dítěte, která určuje, zda je bezpečnostní pás umístěn tam, kde má. Musí vést přes klíční kost, nikoli přes krk či rameno,“ zdůrazňuje Jan Polák z Týmu silniční bezpečnosti.


Tým silniční bezpečnosti proto ve spolupráci s iQPARKEM Liberec připravil akci, kde se budou dětským zádržným systémům věnovat. S přicházejícím obdobím budou také upozorňovat na problematiku spojenou s viditelností zranitelných účastníků v provozu. Neopomenou i problematiku zimních bund či kombinéz při cestování ve vozidlech. „Mnozí nevědí, jak je v zimním období nebezpečné poutat děti i sebe v zimních bundách. Pás má být opravdu co nejvíce v kontaktu s tělem,“ upozorňuje Markéta Novotná, krajská koordinátorka MD BESIP pro Liberecký kraj.


Doprovodný program bude pro návštěvníky iQPARKU v Liberci připraven v sobotu 20. listopadu.Důležitost bezpečnostních pásů připomínají dětem časopisy Střeštěnov i animované spoty, to vše z projektu Markétina dopravní výchova. Více o projektu můžete zjistit na www.dopravnivychova.cz. Projekt je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.


nahoru