Zimní dovolená za volantem – FRANCIE

Nejznámější povinností, pokud cestujete po Francii, je alkohol tester v každém automobilu.


 

Rychlostní limity (pro osobní automobily):
V obci: 50 km/h Mimo obec: 90 km/h Na dálnici: 130 km/h

Ve Francii není používání zimních pneumatik povinné, do některých úseků silnic však může být vjezd povolen jen s nimi, respektive se sněhovými řetězy. Reflexní vesty pro řidiče i každého spolucestujícího musí být přepravovány v kabině vozidla. Denní svícení není povinné, ale je doporučované.

Obecně je možno mimo obec jezdit rychlostí až 90 km/h a na dálnicích až 130 km/h. Za deště však platí povinnost zpomalit na maximálně 80 km/h, na dálnici pak na 110 km/h. Toto omezení platí i pro začínající řidiče, kteří mají řidičský průkaz méně než tři roky.

Rozhodně se nevyplatí přepravovat či dokonce používat detektor radaru. V opačném případě hrozí pokuta ve výši 1 500 eur a zabavení příslušného zařízení, v krajním případě i vozidla. Pozor na předjíždění cyklistů. V obci je třeba od nich dodržet boční odstup minimálně 1 metr, mimo obec alespoň 1,5 metru.

Pokud je vjezd na kruhový objezd označen tabulkou s nápisem "Vous n'avez pas la priorité" nebo "Cédez le passage", vozidla jedoucí po kruhovém objezdu mají přednost v jízdě. Jinak naopak dávají přednost těm, co do něho vjíždějí.

Na závěr ještě několik zajímavostí, na které si je však potřeba dát ve Francii pozor. Nejznámější povinností je alkohol tester v každém automobilu. Ve Francii platí také zákaz telefonování za jízdy i ve stojícím autě s vypnutým motorem, respektive zaparkovaném na krajnici. Pozor si také dejte na zákaz kouření v autě pokud je některým z pasažérů mladiství. Nemuselo by se to vyplatit.

Aktuální dopravní informace naleznete na www.automobileclub.org

nahoru