Zimní dovolená za volantem – NĚMECKO

Věděli jste, že v Německu je v zimě povinná součást výbavy náhradní náplň do ostřikovačů?


 

V Německu není používání zimních pneumatik obecně povinné, nicméně v případě panujících zimních podmínek (sníh, led, námraza) jimi musí být vozidla vybavena. V zimě je také nutné mít doplněnou nemrznoucí směs do ostřikovačů. Při kontrole němečtí policisté navíc vyžadují náhradní náplň do ostřikovačů. Tak na to nezapomeňte!

Rychlostní limity (pro osobní automobily):
V obci: 50 km/h Mimo obec: 100 km/h Na dálnici: doporučená 130 km/h

Němečtí dopravní policisté nekompromisně trestají překročení maximálně povolené rychlosti. A rovněž také sledují dodržování potřebné vzdálenosti od vpředu jedoucího vozidla. Neměli bychom být od něho v metrech blíže, než odpovídá polovině naší aktuální rychlosti jízdy v kilometrech za hodinu.

Pokud je viditelnost snížena do 50 metrů, maximální povolená rychlost je 50 km/h. Se sněhovými řetězy můžeme jet také max. 50 km/h.

Pozor je třeba si dát na situaci, kdy na semaforu svítí červená a současně na dodatkové tabulce je namalována zelená šipka. Je sice možno odbočit vpravo, ale řidič před tím vždy musí zastavit na čáře pro zastavení a pokračovat v jízdě může, jen pokud neomezí a neohrozí ostatní účastníky silničního provozu pohybující se ve volném směru.

Reflexní vesty jsou povinné pro všechny pasažéry, kteří musí v případě nehody, poruchy nebo mimořádné události vystoupit z vozu. Vesty proto mějte uloženy ve vozidle, a ne v kufru. Denní svícení není povinné, ale je doporučované. Pro řidiče ve věku do 21 let či s praxí do 2 let je nulová tolerance alkoholu v krvi.

Vulgární gesta vůči ostatním účastníkům silničního provozu se rozhodně nevyplatí. Stačí vztyčený prostředníček a policie může udělit pokutu až 6 000 eur.

A na závěr ještě jedna důležitá informace, o které jste možná nevěděli. Od 1. července 1998 platí v Německu rychlostní omezení při jízdě kolem stojících autobusů. Autobus blížící se k autobusové zastávce musí mít rozsvícená výstražná světla. Ostatní řidiči nesmí v tento moment předjíždět. Pokud autobus zastaví (s rozsvícenými výstražnými světly), mohou ostatní vozidla předjíždět, ale pouze krokem (tedy rychlostí 4–7 km/h). Toto platí i pro blížící se vozidla. Řidič, který bude přistižen při nepovoleném předjíždění, zaplatí tučnou pokutu a hrozí mu i trestné body.

Aktuální dopravní informace naleznete na www.adac.de

nahoru