Bezpečné poutání dětí

St 22. 05. 2019

Jste rodič nebo prarodič? Cestuje a převážíte své ratolesti? Víte, jak je bezpečně a správně ve vozidle připoutat? Pokud si nejste jisti, následující článek s fotografiemi vám snad poradí. Nedopusťte, aby naši nejmenší umírali na českých silnicích vinou dospělých.

Z celkového počtu 19 dětí usmrcených v roce 2018 při nehodách se v 11 případech jednalo o spolujezdce v osobních automobilech.

Zákon o silničním provozu (Z. č. 361/2000 Sb.) ukládá povinnost být za jízdy připoután. Děti do výšky 150 cm nebo váhy 36 kg musí být přepravovány v dětské autosedačce. Dětská autosedačka musí odpovídat jejich hmotnosti a rozměrům. Výrobci dětské sedačky rozdělují do skupin 0 - 3, a to podle váhové kategorie. Z hlediska bezpečnosti je doporučení co nejdéle přepravovat děti v autosedačkách proti směru jízdy. U starších dětí je doporučením co nejdéle přepravovat v sedačkách, nikoli na tzv. podsedácích. Děti vnímají podsedák jako jeden za mnoha prvních kroků k "jsem velká/ý". Jako mativace pro sedačku mohou posloužit moto závodníci. Závodní sedačky a opěrky hlavy jsou těm dětským trochu podobné.

Na co si dát pozor při poutání nejmenších?

Autosedačky pro nejmenší, tzv. vajíčka, vždy přepravujeme v protisměru jízdy, nikoli ve směru jízdy. Takto nikdy ne!

Tzv. vajíčko musí být vždy připoutáno v protisměru jízdy. A to jak v případě zadních sedadel, tak i předních. Pokud je přepravováno na předních sedadlech, musí být vypnut airbag.

Je chybou umístit madlo autosedačky do zadní polohy. Madlo plní především bezpečnostní funkci. Takto rozhodně nikdy ne!

Přeprava nejmenších je vždy v protisměru jízdy. Madlo musí být vždy ponecháno v poloze tak, aby případně bránilo nárazu do sedačky. Tedy primární účel madla není ke snadné manipulaci s vajíčkem.

Na co si dát pozor při poutání u straších dětí?

Bezpečnostní pás a adekvátní zádržný systém v případě dopravní nehody zachraňuje dětské životy. Vždy své ratolesti poutejte!

Bezpečnostní pás musí být nejen zapnut, ale také dotažen, aby efektivně chránil dětskou posádku vozidla. Pozor, jedná se o častou chybu, když se děti poutají samostatně.

Nezapomínejte, že bezpečnostní pás má být veden v těsné blízkosti těla. Zimní bundy pod bezpečnostní pás rozhodně nepatří!

Pás musí být veden přes kliční kost, hrudní kost a přes kosti pánevní. U dětských sedaček napovídají zbarvené body, kudy pás správně dítěti vést. Pozor na uvolnění a křížení v místě, kde se pás zapíná.

Vedení pásu musí být nastaveno tak, aby bezpečnostní pás nevedl dítěti přes či v těsné blízkosti krku. I to je důvod, proč do 150 cm je povinná dětská autosedačka. Pozor!

Nikdy nesmí být bezpečnostní pás překroucen, z důvodu rozložení sil v ploše. Takto rozhodně ne!

Hlavoá opěrka musí být nastavena tak, aby její vrch byl alespoň 2 prsty nad úrovní hlavy. Takto rozhodně ne!

Bezpečnostní pás je správně veden a utažen. Neopomíjejte nastavit hlavovou opěrku, která by měla být nad úrovní hlavy.

Při výběru hraček na dlouhé chvíle při cestování pamatujme, že by hračky měly být měkké, aby v případě dopravní nehody nezpůsobily zranění. Pozor na pevné hračky!

Přejeme Vám i těm nejmenším šťastné cestování a spoustu bezpečně najetých kilometrů V případě dotazů a rad nás neváhejte e-mailem kontaktovat.


nahoru