Liberecký kraj drží pozitivní trend vývoje nehodovosti

Pá 02. 11. 2018

Do konce října letošního roku vyšetřovala Policie na území České republiky celkově 87 334 dopravních nehod. Při těchto nehodách přišlo o život 464 osob. Tento počet představuje výrazné meziroční zvýšení. Obětí nehod je v republice o 49 více než za stejné období v loňském roce. V Libereckém kraji se drží opačný trend. Výrazně méně usmrcených. Méně je těžce a lehce zraněných.

Nejvíce usmrcených eviduje opět Českolipsko, kde přišlo o život 8 lidí. Jablonecko dlouhodobě bez usmrcených

Za deset měsíců byla Policie ČR v Libereckém kraji volána k celkem 3 765 dopravním nehodám. To představuje sice nárůst o celých 104 nehod, následky však byly nižší. O život na silnicích v Libereckém kraji přišlo 14 osob, dalších 79 bylo zraněno těžce a 1 064 lehce. „Meziročně došlo k poklesu o 5 usmrcených osob, 6 těžce a 10 lehce zraněných. Největšími zabijáky byli opět nepřiměřená rychlost a tzv. nesprávný způsob jízdy, kteří si vyžádali 11 obětí.“ uvádí Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

Nejvíce usmrcených eviduje opět Českolipsko, kde přišlo o život 8 lidí, 4 osoby zemřely při dopravních nehodách na Liberecku a dvě na Semilsku. Jablonecko drží od začátku roku nulu a hlásí také výrazný pokles zraněných osob.

Nejvíce nehod v kraji zavinili řidiči motorových vozidel – celkem 2 848. Zvěř a domácí zvířata byly viníky 646 nehod, zde naopak evidujeme nárůst o 101 případů. Řidiči nemotorových vozidel zapříčinili 179 nehod, meziročně o 42 více. Chodci byli označeni za viníky v 35 případech, zde došlo naopak oproti loňskému roku k poklesu o 2 nehody. Ve 24 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Alkohol či drogy asistovaly u 233 nehod, to je ve srovnání s rokem 2017 více 15 případů. O život vlivem těchto nehod přišla jedna osoba. V loňském roce zaznamenaly statistiky touto dobou již 5 mrtvých.

Liberecký kraj celý rok pracoval na preventivních aktivitách. Nejvíce v oblasti prevence investoval do dopravní výchovy dětí, kdy podpořil dětská dopravní hřiště, projekty ve školách, ale také přípravu nových výukových pomůcek a semináře pro pedagogy. „Letos jsme se také opět věnovali motocyklistům. Pořádali jsme již osmým rokem kurzy pro motocyklisty. Natočili jsme reportáž o nehodové lokalitě na silnici č. 9 u Dubé. Liberecký kraj také hostil kurz a seminář pro učitelé autoškol z celé ČR,“ dodává Marek Pieter, náměstek hejtmana pro rezort dopravy, investic a veřejných zakázek.


nahoru