Liberecký kraj hlásí pokles usmrcených

Pá 12. 10. 2018

Za 9 měsíců letošního roku vyšetřovala Policie na území České republiky celkově 77 225 dopravních nehod. Při těchto nehodách přišlo o život 410 osob. To je téměř o 12 procent více než za stejné období loňského roku

o 43 osob usmrcených v ČR více. V Libereckém kraji je trend opačný. Meziročně o 6 usmrcených méně

V Libereckém kraji je trend opačný. Výrazně méně mrtvých i zraněných.

Do konce září eviduje Policie ČR v Libereckém kraji celkem 3 280 dopravních nehod. To je sice o 70 nehod více, přesto statistiky nehodovosti zaznamenali pokles usmrcených i zraněných. O život na silnicích v Libereckém kraji přišlo 12 osob, dalších 70 bylo zraněno těžce a 942 lehce. „Meziročně došlo k poklesu o 6 usmrcených osob, 5 těžce a 8 lehce zraněných. 11 z 12 smrtelných nehod se stalo mimo město. Nejčastějším důvodem fatálních nehod je nepřiměřená rychlost společně s nesprávným způsobem jízdy“ uvádí Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje.

Nejvíce usmrcených eviduje opět Českolipsko, kde přišlo o život 7 osob, tři osoby zemřely při dopravních nehodách na Liberecku a dvě na Semilsku. Jablonecko drží od začátku roku nulu a hlásí také výrazný pokles zraněných osob.

Nejvíce nehod zavinili řidiči motorových vozidel – celkem 2 480, což bylo o 9 méně než loni. Zvěř a domácí zvířata byly viníky 551 nehod, zde naopak došlo k nárůstu o 77 případů. Řidiči nemotorových vozidel zapříčinili 168 nehod, meziročně o 40 více. Chodci byli označeni za viníky v 29 případech, zde došlo naopak oproti loňskému roku k poklesu o 4 nehody. Ve 22 případech byla na vině závada pozemní komunikace. Alkohol či drogy asistovaly u 200 nehod, to je ve srovnání s rokem 2017 více o jeden případ. Nikdo při nich naštěstí nepřišel o život. V loňském roce zaznamenaly statistiky touto dobou již 5 mrtvých.

Liberecký kraj chystá opět řadu preventivních aktivit, které míří na nejvíce ohrožené skupiny účastníků silničního provozu. „Blíží se období, kdy bude opět nutné upozornit na problematiku viditelnosti na silnicích. Společně s Policií a BESIPem chystáme několik akcí. V průběhu listopadu se také opět zaměříme na mladé a začínající řidiče. Liberec a Českou Lípu navštíví projekt seminářů - Nehodou to začíná“ doplňuje Jan Polák


nahoru