Na kolik nás vyjde natankování ve státech EU28?

Út 19. 06. 2018

Podrobný přehled cen pohonných hmot ve státech EU28 (k 17. červnu 2018) a dále pak nejčastější názvy bezolovnatého benzinu, motorové nafty a LPG

V rámci států EU28 byla v polovině letošního června cena benzinu nejnižší v Bulharsku (jeden litr vyšel na 1,15 eura). Levně bylo i v Polsku (1,18 eura) a Rumunsku (1,2 eura), Maďarsku (1,22 eura). A možná překvapivě i v Lucembursku (1,27 eura), kde jsou maximální ceny paliv stanoveny vládou na základě příslušného zákona. V porovnání s dalšími státy vlastně nebylo draho ani v České republice, kde průměrná cena bezolovnatého naturalu činila 1,29 eura. Naopak nejdráže bylo v Nizozemsku, kde litr bezolovnatého benzínu stál 1,76 eura, levné to nebylo ani v Portugalsku (1,66 eura), Itálii či Řecku (shodně po 1,64 eura).

Motorová nafta byla nejlevnější v Lucembursku (1,12 eura), Bulharsku a Polsku (1,17 eura) i na Maltě (1,18 eura). Nejhlouběji museli sáhnout do kapsy řidiči v Belgii, Itálii a ve Švédsku (1,52 eura), draho bylo i ve Velké Británii (1,48 eura) a Francii (1,47 eura).

Pokud někdo jezdil na LPG, nejlevněji pořídil v Polsku (0,48 eura), Rumunsku (0,49 eura) a Lucembursku (0,52 eura). Nejdráže bylo ve Švédsku (0,88 eura) a pak také v Dánsku či Nizozemsku (shodně po 0,87 eura). „LPG nelze pořídit na Kypru a ani na Maltě. A ve Finsku mají k dispozici jen CNG, a to převážně jen v jižní části země,“ doplňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.

Názvy paliv ve státech EU28

Letní turistická sezona se pomalu rozjíždí. A rozjíždějí se i čeští autoturisté do různých států Evropské unie. Při svých cestách budou muset pravidelně doplňovat nádrže svých vozidel. Při doplňování pohonných hmot na velkých nadnárodních čerpacích stanicích by většinou neměl nastat problém. Náš Natural 95 bývá většinou označen Eurosuper 95 či nějakým názvem v místním jazyce spojeným s číslicí 95. Ovšem při tankování na nějaké zastrčenější čerpací stanici se můžeme tu a tak setkat s označeními, jež dovedou překvapit. Například v Estonsku můžeme narazit na stojany označené Pliivaba 95, ve Finsku 95 lyijytön, v Portugalsku S/Chumbo 95 a v Rumunsku 95 Fara plumb. Některé názvy však mohou být bez uvedené číslice, nicméně pojmy Bleifrei či Unleaded asi nebudou činit problém. Jsou však názvy, které by mohly být malým rébusem. Například v Itálii můžeme narazit na Senza plombo, v Řecku na Aplie a v Portugalsku či Španělsku na Gasolina. Stojany s motorovou naftou bývají označeny nápisem „Diesel“ či srozumitelným ekvivalentem. Ve Francii to však může být i Gazole, v Maďarsku Gázolaj a v Portugalsku či Španělsku Gasóleo. Ti, kdo jezdí na LPG, povětšinou narazí na takto označené stojany (případně GPL), nicméně i oni se mohou setkat s názvy v místní řeči. V Chorvatsku to může být Autoplin, v Litvě Dujos a v Řecku Ieghra-ériej. Opatrnost na místě může být v Maďarsku. Motorová nafta může být označena Gázolaj a zemní plyn Autógáz. „Pozor na možnou záměnu paliv v Portugalsku či Španělsku. Bezolovnatý benzin tam mohou označovat jako Gasolina, zatímco motorovou naftu Gasóleo,“ uzavírá Roman Budský.

Průměrné ceny paliv ve státech EU28 ke dni 17. června 2018 a nejčastější názvy paliv (zpracoval Tým silniční bezpečnosti)
nahoru