Termíny letních školních prázdnin v Evropě

Út 12. 06. 2018

S počátkem i koncem školních prázdnin očekávejme nemalé dopravní komplikace. Určitě se vyplatí pečlivě zvážit, kdy vyrazit na evropské silnice. V příloze termíny začátků a konců školních letních prázdnin ve státech EU28, Norsku a Švýcarsku

Termíny letních školních prázdnin nejsou v rámci Evropské unie jednotné

Termíny letních školních prázdnin nejsou v rámci Evropské unie jednotné. Čeští školáci a středoškoláci se budou moci oddávat zaslouženému letnímu odpočinku od 1. července do pátku 31. srpna. Podobně to bude v Belgii, Irsku a Polsku. Nejdříve – už od posledního květnového dne - se mohou začít radovat z letního volna děti základních škol v Bulharsku. To školáci a studenti středních škol v Bavorsku si počkají až do 30. července, prázdniny jim však skončí až 10. září. Volno o délce tři a půl měsíce čeká na žáky škol v Bulharsku, tři měsíce si od školních lavic odpočinou žáci a studenti škol v Itálii, na Maltě a v Rumunsku.

S letními školními prázdninami se pojí i hlavní sezona dovolených. Miliony motoristů budou nejen křižovat naším kontinentem ze země do země, ale i poznávat krásy a zajímavosti jejich vlastních zemí. Mnoho lidí také využije dnů volna a příznivého počasí k návštěvě svých blízkých. Často též vyrazí na své chaty či chalupy. Zkrátka vypukne každoroční stěhování národů. A kočovat budou i Češi. Na silnicích a dálnicích celé Evropy bude rušno po celé letní období, nicméně se zvýšeným provozem, a tedy i nemalými dopravními komplikacemi, bude třeba počítat v období začátku a konce školních prázdnin. Motoristé si znovu připomenou nekonečné kolony pomalu se vlekoucích vozidel, které nejednou na dlouhé desítky minut a v případě vážnějších nehod na celé hodiny zcela znehybní. „Určitě se vyplatí vyhnout se cestování v době, kdy v dané zemi začínají či končí školní prázdniny. Termín, kdy vyrazíme na dovolenkový pobyt, či se z něho naopak budeme vracet, se určitě vyplatí pečlivě naplánovat. A také je dobré předem zjistit, kde může začít doprava váznout, a raději si v předstihu připravit záložní objízdnou trasu pro případ vážnějších komplikací,“ říká Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. V některých německých spolkových zemích začínají prázdniny až na konci července. I tehdy nás mohou překvapit nekonečné proudy stojících vozidel nejen v Německu.


nahoru