Do konce letošního srpna zemřelo na českých silnicích 329 lidí


V ČR více nehod, ovšem méně mrtvých i zraněných

V 7 krajích nárůst počtu obětí, nejvíce na jihu Moravy a na Plzeňsku
Pozornost je třeba zaměřit na cyklisty. Při nehodách jich meziročně zemřelo o 10 více
V Libereckém kraji 15 mrtvých, meziročně o 2 více

Během prvních osmi měsíců letošního roku došlo na našich silnicích k 66 991 nehodám vyšetřovaným Policií ČR. O život při nich přišlo 329 osob, dalších 1 523 lidí bylo zraněno těžce a 16 378 lehce. Meziročně se sice počet nehod zvýšil o 2 764, ale o 14 poklesl počet usmrcených. Rovněž tak bylo o 254 méně těch, kdo utrpěli zranění těžké, a o 140 méně lehce zraněných. Letošní bilance smrtelných nehod je nejpříznivější od roku 1993. Nejtragičtějším byl naopak rok 1994, kdy od ledna do srpna zahynulo 903 lidí.
 
Při letošních dopravních nehodách doposud přišlo o život 164 pasažérů v osobních automobilech (meziročně méně o 21), 59 chodců (o 4 méně), 51 jezdců na motocyklu (méně o 2), 32 cyklistů (více o 10), 19 cestujících v nákladním vozidle (o 2 méně). Dále pak o život přišlo po jednom cestujícím v autobusu, tramvaji a traktoru a konečně jeden řidič jiného nemotorového vozidla. „Zvýšenou pozornost bude třeba do budoucna věnovat právě cyklistům. Stále více a více lidí bude využívat bicykly ke každodennímu cestování. Dle Národní strategie rozvoje cyklistické dopravy České republiky lze do konce roku 2020 očekávat, že podíl cyklistiky na přepravních výkonech dosáhne až 10 procent, což je o čtvrtinu více oproti současnému stavu,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti. Nejvíce lidí zemřelo vinou řidičů osobních vozidel (celkově 210), dále pak nákladních automobilů (47), motocyklistů (33), cyklistů (22) a chodců (6). „Zatímco loni za prvních osm měsíců nikdo nezemřel vinou řidičů traktorů, letos se jednalo o 4 osoby. O 7 narostl i počet mrtvých vinou řidičů motocyklů a o 10 více úmrtí mají na svědomí cyklisté. A zabíjel také alkohol. Jeho vinou zbytečně vyhaslo 16 lidských životů. Pozitivním zjištěním je, že to bylo oproti stejnému období loňského roku o 19 méně. Celkem 14 lidí zabili opilci s hladinou alkoholu v krvi vyšší než 1 promile. Počet obětí jejich vinou byl naštěstí meziročně o 10 nižší,“ dodává Roman Budský.

Meziročně více usmrcených zaznamenaly statistiky nehod v 7 krajích. Ve dvou se zvýšil počet zraněných těžce a ve 4 lehce. Nejvíce mrtvých přibylo v Jihomoravském kraji a na Plzeňsku, naopak výrazně méně tragických nehod zaznamenali ve Středočeském kraji a dále pak na Olomoucku a Pardubicku. Počet těžce zraněných se výrazně zvýšil na jihu Čech a nárůst byl zaznamenán i na Ústecku. Opačný trend byl obzvláště ve Středočeském kraji a dále pak v krajích Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském.

Nehodovost v Libereckém kraji

Od ledna do srpna v Libereckém kraji vyšetřovala Policie ČR celkově 2 811 nehod, při nichž bylo usmrceno 15 lidí a dalších 59 bylo zraněno těžce a 837 lehce. Na Českolipsku zemřelo 6 osob, na Semilsku 4, Liberecku 3 a Jablonecku 2. „Ve srovnání se stejným obdobím roku 2016 zaznamenaly statistiky o 138 více nehod, rovněž tak o 2 narostl počet jejich obětí a o 12 počet lehce zraněných. Naopak těžce zraněno bylo o 20 osob méně,“ udává Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje.  

Řidiči motorových vozidel zavinili 2 190 nehod, lesní zvěř a domácí zvířata 405 střetů. Následují řidiči nemotorových vozidel, kteří byli viníky ve 115 případech. Na vrub chodců šlo 33 nehod, komunikační závada se podepsala na vzniku dalších 32 případů. „Děti ve věku do 15 let zavinily 32 nehod, ve 13 případech jako cyklisté a v 19 jako chodci. Při těchto nehodách naštěstí nikdo nepřišel o život, ovšem 1 člověk byl zraněn těžce a dalších 32 lehce,“ uvádí Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje. Na vrub alkoholu šlo 168 nehod, drog pak dalších 15. Při těchto nehodách zemřeli 4 lidé, dalších 7 utrpělo zranění těžké a 90 lehké. Celých 77 procent těchto nehod zavinily osoby s hladinou alkoholu v krvi 1 promile a více. „Během nadcházejících podzimních měsíců zacílíme naše preventivní akce na dodržování bezpečných rychlostních limitů, dostatečnou viditelnost všech účastníků silničního provozu a stranou tradičně nezůstane ani bezpečnost dětí na silnici. První velkou akcí bude zářijový Týden bezpečnosti,“ uzavírá Marek Pieter, náměstek hejtmana, řízení rezortu dopravy, investic a veřejných zakázek.


nahoru