Na silnicích Libereckého kraje se letos méně umíralo

Čt 10. 11. 2016

Méně je i těžce zraněných.

Počty nehod i lehce zraněných se však zvýšily
V České republice poklesl počet mrtvých při nehodách o sedminu, počty těžce zraněných o necelé jedno procento
Ve 3 krajích narostl počet usmrcených, v 6 počty vážně zraněných
Počet obětí střetnutí na železničních přejezdech vzrostl o celé dvě třetiny


Během prvních deseti měsíců letošního roku vyšetřovala Policie ČR celkem 3 392 dopravních nehod, k nimž došlo na území Libereckého kraje. Při nich přišlo o život 16 lidí, dalších 89 bylo zraněno těžce a 1 017 lehce. „Počet nehod se oproti stejnému období loňského roku zvýšil o 151 a o 16 narostl i počet lehce zraněných. Podstatné ovšem je, že statistiky zaznamenaly snížení obětí nehod, a to o tři, o 19 se snížil i počet těžce zraněných,“ říká Vlasta Suchánková, vedoucí oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství PČR Libereckého kraje. Na Liberecku zemřelo při nehodách 7 osob, na Semilsku 4, na Českolipsku 3 a na Jablonecku 2.

Řidiči motorových vozidel zavinili celkem 2 631nehod. Při nich zemřelo 14 lidí, dalších 73 utrpělo těžké zranění. Střetů se zvěří a zvířaty bylo 532, žádný z nich naštěstí neskončil tragicky. Řidiči nemotorových vozidel mají na svědomí 142 nehod, zemřely při nich 2 osoby a dalších 12 utrpělo těžké zranění. Chodci zavinili 29 nehod, 3 osoby při nich byly těžce zraněny. Celkem 179 nehod se odehrálo za asistence alkoholu v krvi viníka. Jeden člověk při nich přišel o život, dalších 9 bylo těžce zraněno. Meziročně o 26 narostl počet případů, kdy viník ujel od nehody. „Stalo se tak v 583 případech. Tyto případy se naštěstí obešly bez mrtvých, avšak 3 těžce zranění a dalších 28 lehce zraněných zůstalo bez pomoci,“ doplňuje Jan Polák, koordinátor bezpečnosti silničního provozu Libereckého kraje. 

V České republice bylo o sedminu méně mrtvých
V České republice si dopravní nehody vyžádaly za prvních deset měsíců letošního roku 472 obětí na životech, o 78 méně než za stejné období roku 2015. O 17 méně – celkem 2 191 – bylo i těžce zraněných. „Neustále se však zvyšuje počet nehod, od kterých viníci ujíždějí. Od ledna do října bylo takových případů 13 248, o 922 více než v roce 2015. A zdaleka ne vždy se jedná jen o pomačkané plechy. Letos při těchto nehodách přišlo o život 7 lidí, dalších 49 bylo zraněno těžce a 549 lehce,“ upozorňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.    

Nejvíce mrtvých ve Středočeském kraji, meziročně nejvíce obětí přibylo na Královéhradecku
Za prvních devět měsíců letošního roku zemřelo nejvíce lidí na silnicích Středočeského kraje (95), s velkým odstupem pak následují kraje Jihočeský (46), Moravskoslezský (43) a Olomoucký podobně jako Jihomoravský (shodně po 37). Naopak nejméně obětí nehod bylo na Karlovarsku (10), Liberecku (16) a na Vysočině (18). V jedenácti krajích se počty usmrcených snížily, v krajích Královéhradeckém, Plzeňském a Středočeském došlo k nárůstu.

Tabulka č. 1: Počty usmrcených a těžce zraněných v krajích od ledna do října 2016, vč. meziroční změny (zdroj: PČR)

Z údajů zveřejněných Drážní inspekcí vyplývá, že se meziročně zvýšil počet střetů a usmrcených na železničních přejezdech. Zatímco v loňském roce bylo 139 takových událostí, letos jejich počet narostl na 157. Významně se zvýšil počet usmrcených, a to z 24 na 40, tedy o rovné dvě třetiny. „K nárůstu počtu obětí došlo v devíti krajích, nejvíce to bylo na Královéhradecku (+5). Ve třech regionech byl naopak zaregistrován pokles. Na Zlínsku zemřeli podobně jako loni 3 lidé. Jediný Liberecký kraj letos, stejně jako loni, nezaznamenal žádného usmrcení v důsledku střetnutí na železničním přejezdu,“ uzavírá Roman Budský.
 nahoru