Na kolo jen s přilbou… a bez alkoholu

St 01. 07. 2015

Společný projekt Týmu silniční bezpečnosti a Horské služby „Na kole jen s přilbou“ letos zavítá do Orlických hor již podruhé. Během nadcházejícího víkendu se budete moci setkat s cyklohlídkou v Čenkovicích.  Na jejím stanovišti se cyklisté budou moci tradičně dozvědět řadu zajímavých informací ze světa cykloturistiky. To, že by měli cyklisté jezdit na kolech, která jsou v řádném technickém stavu, a dodržovat příslušná ustanovení pravidel silničního provozu, patří mezi notoricky známé skutečnosti. Některá fakta však mohou být překvapivá.

Tak například pokud dojde k těžkému či dokonce smrtelnému zranění cyklisty, je ve třech čtvrtinách případů zasažena právě hlava či krk, přitom ve dvou třetinách případů by bylo možné následky kolize zmírnit, neboť zranění hlavy jsou na místech, jež mohou být chráněna přilbou. Cyklisté, kteří nenosí přilbu, tak podstupují devatenáctkrát větší riziko úmrtí než ti, kteří ji používají.

Pokud v loňském roce zavinil nehodu cyklista, bylo to téměř ve třetině případů s asistencí alkoholu v krvi. To je nejvíce ze všech skupin účastníků silničního provozu. S velkým odstupem následují řidiči mopedů s podílem téměř dvaceti procent a chodci, necelých šestnáct procent. Hladina alkoholu ve výši 0,8 promile zvyšuje riziko účasti řidiče automobilu na zaviněné dopravní nehodě zhruba pětkrát, u cyklisty až dvacetkrát – a navíc s jeho vážným zraněním.

Cyklisté by rovněž měli permanentně dbát na svou viditelnost, tedy i za dne. Lze proto doporučit používat oblečení a přilby ve výrazných barvách, resp. alespoň vhodné pestře zbarvené doplňky. Vhodnou kombinací fluorescenčních a reflexních materiálů zajistí svou viditelnost pro ostatní za denního světla i za tmy.

V loňském roce zemřelo na českých silnicích 57 cyklistů, dalších 433 při nehodě utrpělo těžké zranění. V letošním roce jsou cyklisté nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu. Za prvních pět měsíců sice registrujeme citelné snížení počtu těžce zraněných bicyklistů (ze 162 na 115), to však bohužel neplatí pro počty usmrcených. Navíc oproti předpokladům aktuální Národní strategie bezpečnosti silničního provozu je počet obětí z jejich řad vyšší o 50 procent a počty těžce zraněných jsou vyšší o 8 procent.

Nehody se cyklistům nevyhýbají ani při jízdě mimo pozemní komunikace. Během loňské letní sezony zasahovala Horská služba téměř sedmsetkrát při vážných úrazech cyklistů a koloběžkářů. Bohužel však jeden z nich za svou neopatrnost zaplatil životem. „Naše asistence u vážných nehod cyklistů jsou častější, než se všeobecně soudí. Zejména o prázdninách se v našich horách setkáváme s cyklisty, kteří jako by stále zapomínali, že při neopatrné jízdě jim hrozí riziko vážného úrazu,“ uvádí Jiří Brožek, náčelník Horské služby ČR.

Mnozí cykloturisté letos při svých vyjížďkách nejen po horách, ale i v řadě našich měst narazí na cyklohlídky, jež budou v rámci pátého ročníku společného projektu Týmu silniční bezpečnosti a Horské služby nazvaného „Na kole jen s přilbou“ připraveny zodpovědět na dotazy spojené s bezpečností cyklistů. Na jejich stanovišti si mohou všichni projíždějící odpočinout a současně se dozvědět důležité informace o tom, jak pečovat o řádný stav jízdního kola, jaká je jeho povinná výbava, jak být viditelný pro ostatní, jaká pravidla chování dodržovat i mimo pozemní komunikace, a to včetně jakési cykloturistické etikety, jak je to s požíváním alkoholu a rizikem vzniku zranění při jízdě na kole. „Ale především se mohou dozvědět řadu cenných informací o cyklistických přilbách, pravidlech jejich správného používání a jejich potenciálu zabránit vzniku vážného zranění hlavy v případě kolize či pádu z bicyklu,“ upřesňuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
 
Tváří projektu se pro tuto cyklistickou sezónu stali Jiří Ježek, šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice nebo lyžařka Šárka Strachová. Projekt také podporuje řada partnerů jako Asociace krajů ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj, nebo BESIP. Nad projektem převzal záštitu také Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje.

Během nadcházejícího víkendu se s cyklohlídkou můžete setkat v Čenkovicích v Orlických horách. Řadu dalších užitečných informací ze světa cykloturistiky se dozvíte na webovém portálu www.nakolejensprilbou.cz.
 


nahoru