Závěrečná zpráva projektu Na kole jen s přilbou

St 19. 11. 2014

Ve svém 4. ročníku se kampaň Na kole jen s přilbou opět rozšířila a podpořila ji řada osobností.

Ve svém 4. ročníku kampaň přímo oslovila celkem téměř 7 000 cyklistů a dalších 8 000 účastníků veřejných akcí. Nepřímo pak další desítky tisíc turistů a návštěvníků cyklostezek. Celkem projekt od května do října působil 77 dní po celé České republice.

Nejhoršími nehodami cyklistů jsou bezesporu takové, kdy dojde k poranění hlavy. Následky takového poranění mohou být fatální. Bezprostředně po nehodě, může dojít například ke krvácení, otřesu mozku, nebo jinému poškození mozkové tkáně. Následky ovšem nemusí být pouze v blízkých okamžicích po nehodě, ale mohou mít i trvalý ráz. Následkem poranění hlavy mohou být poruchy osobnosti, nebo mohou sloužit jako spouštěcí mechanismy například epilepsie.V roce 2013 šetřila Policie celkem 84 398 nehod, při kterých bylo usmrceno 583 lidi. 58 lidí z toho činili právě cyklisté a bohužel se v těchto statistikách objevují i děti. Proto organizace Bezpečně na silnicích o.p.s. společně s Horskou službou jako hlavním partnerem projektu již čtvrtým rokem realizovala projekt, jehož cílem je ovlivnit cyklisty směrem k odpovědnějšímu a bezpečnějšímu chování.

Tváří projektu se pro tuto cyklistickou sezónu stal Jiří Ježek, paralympijský vítěz a mistr světa v cyklistice. Záštitu nad projektem převzali také několikanásobný mistr světa v biketrialu Martin Šimůnek, olympijský vítěz v lyžařské akrobatice Aleš Valenta, letecký akrobat Martin Šonka, nebo fotbalista a fotbalový expert Luděk Zelenka, V průběhu tohoto ročníku se svou osobní účastí k projektu připojila také olympionička Šárka Strachová. Projekt podpořila svou záštitou a podporou také Asociace krajů ČR, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, krajské úřady a řada dalších partnerů ze soukromého i veřejného sektoru.

Cyklisté a turisté se měli možnost s projektem setkat od května do října po celé České republice. V horských oblastech (Jizerské hory, Krkonoše,Orlické hory, Jeseníky, Beskydy, Šumava, Krušné hory), na cyklostezkách v Lednicko-Valtickém areálu i dalších cyklisticky zajímavých destinacích se uskutečnilo celkem 38 tzv. cyklohlídek. Kampaň byla také prezentována na sportovních akcích, v obchodních centrech, nebo ve spolupráci s městskou policií, kde jsme strávili dalších 39 dní.

V rámci cyklohlídek se Tým silniční bezpečnosti věnoval tématům jak správně vybrat a používat bezpečnostní přilbu, jak mají mít vybavené kolo, proč je důležité, aby za zhoršených světelných podmínek nejen viděli na cestu, ale byli i sami vidět. Tabu nebylo ani téma alkoholu v souvislosti s jízdou na kole.Součástí komunikační kampaně byla také soutěž o zajímavé ceny, která probíhala prostřednictvím webových stránek projektu.

V rámci projektu bylo distribuováno celkem 44 000 ks skládacích cyklomap na jejíž zadní straněcyklisté nelezli výukový a informační materiál (např. telefonní čísla na stanice horské služby v danéoblasti, cyklistické desatero atd. Dále minimálně 6 000 ks reflexních pásek, pro zvýšení bezpečnosti cyklistů a jejich viditelnost.

Celá závěrečná zpráva ke stažení zde.



nahoru