Tým „Na kole jen s přilbou“ zahájil letošní kampaň v Orlických horách a v Beskydech

Po 24. 06. 2013

Smrt na kole v České republice nalezlo v roce 2012 celkem 64 cyklistů, což je o 14 případů více v roce 2011. Cyklisté tak u nás tvoří téměř 10 % všech obětí dopravních nehod, čímž stále o 2 % převyšujeme evropský průměr.

Kampaň „Na kole jen s přilbou“ si vzala za cíl zvýšit používání cyklistických přileb a ovlivnit tak neradostnou statistiku závažnosti dopravních nehod cyklistů. Nositel projektu Bezpečně na silnicích o.p.s. společně s Horskou službou, BESIPem a dalšími partnery plánují letos na našich horách přes 40 tzv. cyklo-hlídek, které si budou s cyklisty povídat na téma jejich bezpečnosti a také s nimi soutěžit o zajímavé ceny. Dále je možné prezentaci týmu „Na kole jen s přilbou“ spatřit na některých kulturních akcích v horských oblastech a oblastech, kde je zvýšený pohyb cyklistů.

O víkendu startoval projekt v Beskydech, kam vyrazily první cyklo-hlídky. Po cyklotrasách najely společně se záchranářem z Horské služby okolo 140 kilometrů a oslovily přes 400 cyklistů. Tématem jejich rozhovoru s cyklisty byl nejen správný výběr a použití cyklistické přilby, ale také problematika viditelnosti, použití reflexních materiálů, přecenění svých schopností v horských terénech nebo téma alkoholu.

V sobotu také proběhla první z řady prezentací týmu „Na kole jen s přilbou“ a sice na náměstí v obci Štíty, kde se tým přidal k doprovodnému programu tradičního závodu - Rampušák 2013 - Vládce Orlických hor. I zde Tým prezentoval témata bezpečnosti cyklistů a také připravil soutěže pro přítomné děti.

3. ročník projektu pokračuje až do září letošního roku a tým plánuje oslovit na 8 tis. cyklistů a dalších 8 tis. lidí z řad veřejnosti. Projekt podporuje řada společností s veřejné i soukromé sféry, svou záštitou ho podpořili např. rychlobruslařka Martina Sáblíková, olympijský vítěz Aleš Valenta, letecký akrobat Martin Šonka, paralympijský vítěz Jiří Ježek, mistr světa v biketrialu Martin Šimůnek a fotbalista Luděk Zelenka.

 nahoru