Automobileum 2012 - 7. ročník

Čt 24. 05. 2012

Tým silniční bezpečnosti Libereckého kraje ve spolupráci s BESIPem a Nadací BESIP uspořádali 24.05.2012, v rámci letošního 7. ročníku celostátní akce Automobileum, den pro děti z dětských domovů Libereckého kraje na autodromu v Sosnové u České Lípy.

Program pro děti byl bohatý. Bylo pro ně připraveno mobilní dopravní hřiště, kde si za dohledu policistů z okresu Česká Lípa mohli zajezdit na kolech, odrážedlech a šlapacích autíčkách a dle věku se poprvé seznámit s dopravními značkami nebo si procvičit jejich znalost.

Ve stánku BESIP si děti zahráli interaktivní hru „Škoda hrou“, při které se především zaměřili na viditelnost a reflexní materiály, které si poté mohli tzv. osahat a přesvědčit se o jejich funkčnosti názornou ukázkou v temné komoře.

Na stanovišti Nadace BESIP byl připraven automobil a trenažér poutání. Děti si názorně vyzkoušeli jak se v automobilu správně připoutat, jak se poutat v autosedačce a který typ dětské autosedačku kdy použít.

Ty nejstarší se poté přesunuli na stanoviště pana Vladimíra Maška, bývalého motocyklového závodníka a v současné době instruktora bezpečné jízdy na motocyklu, aby si s ním popovídali na téma začínající motocyklista. Pan Mašek poutavým způsobem a formou konverzace upozornil na důležité ochranné prvky při jízdě na motocyklu, jako je například helma, vhodné oblečení, boty a rukavice, podělil se o své bohaté zkušenosti a předal cenné rady.

Pro ty nejmenší si Tým bezpečnosti Libereckého kraje připravil svůj tradiční a osvědčený program pro mateřské školy. Program pro děti v předškolním věku je obdobný jako program pro starší děti a prezentovaná témata jsou z větší části stejná (viditelnost, správné poutání v dětské autosedačce), jejich prezentace je ovšem speciálně přizpůsobena na tuto věkovou skupinu.

Poslední stanoviště byl simulátor čelního nárazu ve 30 kilometrové rychlosti. Již při tak nízké rychlosti je čelní náraz v případě nepoužití bezpečnostních pásů nebezpečný a jak nám potvrdili sami děti překvapivě silný.

Autodrom Sosnová a Liberecký kraj se spolu s dětmi již nyní těší na příští rok, kdy uspořádá již 8. ročník celostátní akce Automobileum.nahoru