Trénink pro mladé řidiče zdarma. Kurzy bezpečné jízdy nabízejí čtyři termíny

Út 17. 01. 2023

Ve spolupráci s projektem Start Driving mají nováčci za volantem příležitost zlepšit svou jízdu a natrénovat rizikové situace, do kterých se mohou při řízení auta dostat. Zakončení autoškoly a získání řidičského oprávnění totiž bývá teprve pomyslným startem na dlouhé cestě za získáním řidičských dovedností. Na polygonu v Sosnové u České Lípy budou ve čtyřech termínech pro řidiče začátečníky probíhat kurzy bezpečné jízdy. Díky podpoře Libereckého kraje jsou pro zájemce bezplatné. Podmínkou je trvalý pobyt v Libereckém kraji a včasná registrace. Absolvovat je budou vlastními vozy.

Každý řidič získá v autoškole základy ovládání auta a do svého povědomí dostane schopnost více či méně správně reagovat na situace vzniklé při jeho běžném užívání. Většina začínajících řidičů má z prvních jízd zcela logicky obavy. Pociťují strach ze situací, s nimiž se v autoškole nepotkali. Největšími strašáky pro ně bývá hustý déšť, mokrá vozovka i komplikované křižovatky. Nemají nacvičené, jak se zachovat s vozidlem při smyku.

Někteří účastníci silničního provozu se ale již po relativně krátké době domnívají, že jsou zkušenými řidiči. „Málokterý z nich měl možnost si krizovou situaci skutečně vyzkoušet, a tedy správně na ni reagovat. Až při absolvování kurzu bezpečné jízdy si většina řidičů uvědomí, co auto dokáže za ztížených povětrnostních podmínek,“ říká Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Výuka na kurzech bezpečné jízdy se soustředí právě na rizikové situace. Například řidiči, kteří prošli autoškolou v létě a mají obavu z jízdy na sněhu, se připraví na jízdu v zimních podmínkách. Dále si začátečníci procvičí brzdění na kluzkém povrchu, zkoušet budou bezpečný průjezd zatáčkou a mnoho dalších manévrů. „Na polygonu budou jezdit ve vlastních vozidlech. Chceme, aby si každý řidič vyzkoušel možnosti auta, ve kterém běžně jezdí. Připraví se na to, jak jeho auto reaguje při smyku nebo jak dobrzďuje při zhoršených podmínkách,“ dodává Polák.

„Mladí řidiči patří dlouhodobě k nejrizikovějším skupinám na silnicích. Přidat plyn je láká více než jejich starší kolegy. Chybí jim více výcviku zaměřeného na bezpečnější řízení. A s tím jde ruku v ruce náš cíl, dlouhodobě usilujeme o bezpečné silnice. Jedním z příkladů, jak tomu jdeme naproti, je dovzdělávání začínajících řidičů. Právě pro ně jsou kurzy bezpečné jízdy určené,“ říká Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana Libereckého kraje odpovědný za resort dopravy.

Podle odhadů se za jeden den, ve kterém řidič absolvuje kurz bezpečné jízdy, sníží pravděpodobnost jeho selhání o 10 až 20 %. To znamená, že se 2 lidé z 10 díky jednomu dni takového tréninku vyhnou dopravní nehodě, případně zabrání, aby měla větší následky.

Pro koho je kurz určen?

Kurzu se mohou bezplatně zúčastnit začínající řidiči, kteří jsou držiteli řidičského oprávnění ne déle než 3 roky a mají trvalý pobyt v Libereckém kraji.

Kde kurzy probíhají?

Kurzy probíhají na polygonu v Sosnové u České Lípy (na adrese Sosnová 200, Česká Lípa)

V jakých termínech je možné kurz absolvovat?

21. 1., 11. 2., 25. 2., 19. 3. 2023

Kde je možné se přihlásit?

https://www.autodrom.cz/kurz-bezpecne-jizdy-pro-ridice-libereckeho-kraje-2

Fotografie a videa z realizovaných kurzů:

https://www.startdriving.cz/galerie/


nahoru