3 podzimní nepřátelé každého cyklisty

So 23. 10. 2021

Příroda na podzim hraje všemi barvami, takže výhledy zpoza řídítek bývají obzvlášť působivé. Idylická projížďka pestrobarevným lesíkem se však snadno může změnit v noční můru. Pojďme se spolu s Mojekolo.cz podívat na 3 hlavní věci, které nemá rádo kolo a zřejmě ani žádný cyklista.

Podzimní listí sice pěkně šustí pod koly, ale když zmokne, mění se v kluziště.

1. Louže a bláto

Na podzim jsou přeháňky a lijáky na denním pořádku, takže stojí za to pouvažovat o instalaci blatníků. Bikeři a silničáři si kola sice neradi „zdobí“ komponenty navíc, ale praktičnost dává v dešti estetičnosti na frak. A hlavně, blatníky nechrání jenom jezdce, ale i kluzáky, pouzdra a ložiska na kole. Nemít bláto v obličeji a díky tomu moci jet bez brýlí, to chceš. Stejně tak nemít "blato na hřišti" i čistá záda a batoh v případě zadního blatníku oceníš.“

2. Zmoklé listí, mráz a zima

Podzimní listí sice pěkně šustí pod koly, ale když zmokne, mění se v kluziště. Na mokrém listí vám v zatáčkách podklouzne kolo ani nevíte jak. Dost špatně se na něm i brzdí, takže na zemi můžete skončit raz dva. Jezdit v těchto podmínkách bez dobré helmy a cyklistických rukavic je prostě hazard. Pro získání lepší přilnavosti, můžete sáhnout po pláštích s hrubším vzorkem, který se více „zakousne“ do terénu. A když zmenšíte tlak v pláštích, zvětšíte styčnou plochu mezi povrchem a pneumatikou a přilnavosti tím výrazně pomůžete.

Večerní a ranní mrazíky ovlivňují cyklosvět hned dvakrát. Jedna skupina jezdců kvůli nim ani nevyleze z vyhřátého bytu a na kolo raději na pár měsíců zapomene. Druhou skupinu, která se proti chladu vyzbrojí kvalitním termoprádlem, teplejším cyklooblečením a rukavicemi a návleky, zkusí mráz dostat ze sedla jinak. Stačí chvíle nepozornosti, jedna namrzlá louže a neštěstí je na světě.

3. Štěrk a sůl

Do třetice všeho zlého je tu štěrk. Silničáře sice sníh každý rok překvapí, vás by ale kamínky, které se dříve nebo později na krajnici objeví, překvapit neměly. Štěrk na cestě vás umí dostat na zem stejně rychle jako námraza nebo zmoklé listí, tak pozor na něj.

Zimním strašákem pro vaše kolo jsou však nejenom odlétávající kamínky, ale hlavně posypová sůl. Ta nedělá dobře ani rámu, ani laku, ani komponentům. Proto je obzvlášť důležité rám chránit a celé kolo po každé podzimní jízdě omýt a ošetřit vhodnými přípravky. V našem magazínu si přečtěte, jak na podzim pečovat o kolo.

Zdroj: Mojekolo.cz


Hlavním cílem projektu Na kole jen s přilbou je snížení nehodovosti, a zejména následků dopravních nehod cyklistů v ČR, ke kterým dochází nepoužitím, či nesprávným použitím bezpečnostních prvků při jízdě na kole prostřednictvím komunikační kampaně o dodržování bezpečnostních zásad při jízdě na kole. Důraz kampaně bude kladen na použití ochranných bezpečnostních přileb. Projekt je spolufinancován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů. Mezi významné partnery patří Policie ČR, Horská služba ČR, Mojekolo.cz a podnik Lesy České republiky, s. p.


nahoru