Připomínáme si den obětí dopravních nehod

Ne 17. 11. 2019

Světový den obětí dopravních nehod vyhlásila Světová zdravotnická organizace na třetí neděli v listopadu jako vzpomínku na lidi, kteří zemřeli při dopravních nehodách. Světová zdravotnická organizace uvádí, že v důsledku dopravních nehod celosvětově umírá ročně 1,2 milionů osob a dalších 50 milionů je zraněno.

Za první deset měsíců roku 2019 zemřelo na našich silnicích již 460 osob

V České republice v loňském roce zahynulo na silnicích 564 osob, bylo to o 63 osob více než v roce předchozím. Těžce zraněno bylo 2 465 osob to bylo o 126 více než v roce minulém. Tato statistika zaskočila všechny odborníky a po celý letošní rok navrhují opatření, která zadrží nárůst obětí silnic. „Budeme doufat, že se přání stane skutkem,“ říká Stanislava Jakešová, dopravní specialista týmu silniční bezpečnosti.

V ČR tradici vzpomínkových akcí na oběti dopravních nehod zahájilo v roce 2004 České sdružení obětí dopravních nehod formou bohoslužby, následně občanskými pietními akty.

Poslední tři roky se u nás rozšířil den obětí dopravních nehod na celý třetí listopadový víkend, kdy se celorepublikově vzpomíná na oběti dopravních nehod např. ve formě vzpomínkového řetězce, jehož součástí jsou i besedy s občany z řad zasažených lidí i širší veřejnosti nejen v Praze. Pražskou vzpomínku organizuje České sdružení obětí dopravních nehod u Památníku obětí dopravních nehod na nultém km dálnice D1 s následným posezením pro zasažené a pozůstalé.

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli při dopravních nehodách, a vyjádřit solidaritu s utrpením jejich blízkých a dalších, kdo nesou dlouhodobé dopady neštěstí na silnicích – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů a bohoslužeb. V letošním roce připadá světový den obětí dopravních nehod na 17.11.2019. Což je datum pro ČR významné a magické z důvodů zcela jiných. To ale neznamená, že bychom neměli vzpomenout na ty, kteří zahynuli na silnicích, nebo jim dopravní nehoda negativně ovlivnila další život.

„Budeme si přát, aby opatření směřující k minimalizaci následků dopravních nehod byla účinná a my jsme se nesetkávali s pozůstalými obětí, kteří hledají odpovědi na otázky, které jim jejich blízké nevrátí,“ říká Stanislava Jakešová.


nahoru