Užitečné dopravní info. Dovolená autem – základní pravidla v zahraničí

Podle šetření cestovního ruchu provedeného Českým statistickým úřadem uskutečnili v roce 2016 naši občané ve věku 15 let a starší na 5 552 000 soukromých zahraničních cest. Delších cest (tedy spojených s minimálně čtyřmi noclehy) bylo 4 276 000, kratších (s jedním až třemi noclehy) pak 1 276 000. Na delší zahraniční cesty vyrazili ve 48 procentech případů v osobním automobilu či na motocyklu, ve 14 procentech na palubě autobusu. Na kratší cesty se vydali po vlastní ose dokonce v 78 procentech případů, dalších 12 procent zvolilo autobus. I v letošním roce v létě vyrazí miliony Čechů po vlastní ose strávit alespoň část své dovolené do některé zahraniční destinace. Co udělat pro to, aby cesta i pobyt proběhly pokud možno bez větších komplikací? Doporučujeme věnovat pozornost následujícím oblastem:

Plánovač tras a času

Jak zvolit čas a trasu, po které pojedeme do cílové destinace? Nezapomeňte pečlivě plánovat. Kudy pojedeme, kdy vyrazíme – například s ohledem na možné dopravní komplikace. V úvahu je dobré vzít i začátek či konec letních školních prázdnin v příslušné zemi. A také zvážíme, jak dlouho nám bude cesta trvat. Dobu jízdy plánujme s časovou rezervou. Podívejte se na termíny prázdnin v okolních zemích.

PŘEHLED PRÁZDNIN V ZEMÍCH EU

Pravidla silničního provozu v zahraničí

Určitě se vyplatí seznámit se alespoň se základními pravidly silničního provozu v zemi, kam míříme, resp. ve státech, kterými budeme projíždět. Orientační přehled (v češtině) se nachází na webových stránkách Evropské komise – ZDE. My jsem pro Vás připravili přehlednou tabulku povolených rychlostí, hladin alkoholu v krvi řidiče a dalších základních pravidel v EU.

PŘEJÍT NA PŘEHLED

Některá pravidla v EU a ve světě nám mohou připadat úsměvná. Podívejte se na některá z nich. Tak například na Aljašce je zakázáno převážet na střeše vozidla uvázané psy. V Alabamě je kupříkladu zakázáno řídit se zakrytýma očima. V Japonsku pak mohou dospělí požívat ve vozidle alkohol až do momentu, kdy jeví známky opilosti.

PŘEJÍT NA CELÝ ČLÁNEK

Určitě nepodceňujte také povinnosti při přepravě dětí. V některých státech můžete narazit na odlišné povinnosti. Tak například v našem oblíbeném Chorvatsku musí být děti do 12 let přepravovány jen na zadních sedadlech. Vyjímku tvoří pouze děti do 2 let věku v odpovídající protisměrné sedačce a to při deaktivovaném airbagu.

PŘEHLED JEDNOTLIVÝCH ZEMÍ

Když už jsme u dětí, tak nezapomeňme na důležitou věc. V zahraničí mnohdy narazíte na zákaz kouření při přepravě dětí. My s tím naprosto souhlasíme a přinášíme krátký článek, kde a za jakých podmínek. Pokuty jsou velmi citelné...

CELÝ ČLÁNEK

Rozdílná je velmi často také povinnost denního svícení. Tak například v již zmíném a populárním Chorvatsku je denní svícení povinné od poslední říjnové do poslední březnové neděle, tedy od ukončení letního času do jeho začátku. Za zhoršené viditelnosti je povinnost svítit celoročně. Motocykly pak mají povinné denní svícení také celoročně.

PŘEHLED DENNÍHO SVÍCENÍ V EVROPSKÝCH ZEMÍCH

Zahraniční pokuty nás mohou doběhnout

K dopravnímu přestupku prostě dojít může. Chybu může udělat každý. Ať již plyne z neznalosti či drobné nedbalosti, nevyhýbejte se odpovědnosti. Některé přestupky nás jak se říká doběhnou až doma.

KRÁTKÝ ČLÁNEK K PŘESTUPKŮM

Když dojde k nehodě…

Jak správně vytvořit tzv. záchranářskou uličku. Máme špatnou zprávu. Pravidla jsou jiná než v zahraničí. Podívejte se na video a na animace jak se při nehodě zachovat.

ČLÁNEK O ZÁCHRANÁŘSKÉ ULIČCE

V naprosté většině států EU28 platí, že nehody, které se obejdou bez zranění či dokonce usmrcení, nemusí být hlášeny policistům. Přesto však jsou v řadě států zvláštnosti, se kterými je dobré předem se seznámit.

KDY VOLAT K NEHODĚ POLICII – CELÝ ČLÁNEK

Nezapomeňte také na Vaše vozidlo…

Přípravu před zimou řidiči nepodceňují, před letní sezonou jsou však méně obezřetní. Obvzlášť pokud se chystáme do zahraničí je nutné se pověnovat i vozidlu. Co všechno zkontrolovat a co nezapomenout. Na to odpoví článek, který jsme pro Vás připravili.

CELÝ ČLÁNEK

Natankování špatného druhu paliva by se mohlo náramně prodražit, nemluvě o pokažené dovolené. Názvy paliv v některých případech nemusí být na první pohled jasné. Doporučujeme podívat se na náš přehled názvů natural 95, nafty a LPG.

PŘEHLED NÁZVŮ PALIV

^