Na kole jen s přilbou

Nehody cyklistů a jejich následky jsou jedním s velkých témat pro subjekty zabývající se prevencí vzniku nehod v silničním provozu, a to zejména v souvislosti s používáním ochranných přileb. V roce 2013 zemřelo v ČR při dopravních nehodách 583 osob. Z toho bylo 58 cyklistů, z niž 48 nemělo přilbu. Jedná se o 83 % ze všech usmrcených cyklistů. Nejvážnějšími nehodami cyklistů jsou bezesporu ty, při kterých dojde k poranění hlavy. Následky takového poranění mohou být fatální. Bezprostředně po nehodě může dojít například ke krvácení do dutiny lebeční, otřesu mozku nebo jinému poškození mozkové tkáně. Následky nejednou mívají trvalý charakter.

I přesto se na silnicích setkáváme s řadou cyklistů, kteří toto nebezpečí ignorují. V horských oblastech je nepoužití ochranné přilby o to nebezpečnější, že se zpravidla jedná o náročný terén, který chyby neodpouští. Cyklisté zde zpravidla absolvují delší trasy, kvůli únavě jsou pak daleko náchylnější k jezdecké chybě, jež může mít za následek pád z kola.

Pád na kameny, které se na takovýchto cestách často vyskytují, může způsobit velmi závažná zranění. Dostupnost pro záchrannou službu je přirozeně značně ztížena, což může mít v případě vážných poranění hlavy fatální následky.

Bezpečně na silnicích, o.p.s., společně s Horskou službou již čtvrtým rokem realizují projekt, jehož cílem je motivovat cyklisty k odpovědnějšímu a bezpečnějšímu chování. Projekt byl v roce 2011 směřován převážně do Jizerských hor a v roce 2012 rozšířen na Krkonoše. V roce 2013 se projekt rozšířil takřka na celou Českou republiku, budeme tak působit ve všech sedmi horských oblastech spravovaných Horskou službou ČR (Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky, Beskydy, Šumava a Krušné hory) a navíc ještě na vybranných cyklostezskách v Jihomoravském a Pardubickém kraji.

V roce 2014 se projekt rozšíří díky podpoře partnerů, jakými jsou například Asociace krajů ČR, BESIP a Ministerstvo práce a sociálních věcí, do dalších cyklisticky atraktivních destinací ve Středočeském kraji a kraji Vysočina.

Návštěvníci hor se budou moci setkat s tzv. „cyklohlídkami“, které budou oslovovat cyklisty, vysvětlovat jim, jak správně vybrat a používat bezpečnostní přilbu, jak mají mít vybavené kolo, proč je důležité, aby za zhoršených světelných podmínek nejen sami viděli na cestu, ale byli i viděni ostatními. Vyhýbat se nebudeme ani problematice alkoholu v souvislosti s jízdou na kole. Cyklisté se mohou v rámci akce zúčastnit soutěže o zajímavé ceny.

Více se o projektu dozvíte na www.nakolejensprilbou.cz

 Je to důležité, pojďte do toho s námi

Všichni máme svůj kousek odpovědnosti za bezpečnost svou i našich blízkých na silnicích. Podílet se na jejím zvýšení je snadnější, než se může zdát!

 Projekty, na kterých pracujeme

Z dopravní bezpečnosti vybíráme ta nejdůležitější témata. Naše projekty děláme tak, aby měly skutečný efekt. Aplikujeme ověřené a funkční postupy.

 Naše programy, které umíme opravdu dobře

Na řadu našich programů jsme skutečně pyšní a rádi je realizujeme i pro Vás.